A fentiek előzménye az, hogy India szövetségi kormánya jelezte, hogy várhatóan 150 százalékról 40 százalékra mérséklik az európai borokat terhelő adóikat. Ennek oka többek között az, hogy már az indiai szőlőtermelők is nagy nehézséggel tudnak kiigazodni az államok különböző jogszabályai között. Ám az ezt orvosolni kívánó szövetségi szinten meghozott döntések súlyát elveszi, hogy amikor ők adót csökkentnek, arra válaszul az állami vezetők saját hatáskörüknél fogva megemelik azokat.
És ha nem is konkrétan ez, de ez a hozzáállás a legnagyobb problémája az exportőröknek Indiával. Az állomonként eltérő magas adók, más elvárások a címkézés terén, és a borok tekintetében protekcionista gazdaságpolitika is nehezíti a kereskedők dolgát. Ennek ellenére a következő 3 évben a borbehozatal 30 százalékos növekedésére számítanak a szakértők, de hozzáteszik, ez a szám jóval magasabb is lehetne kedvező szabályozás esetén.
Az Európai Unió ugyanakkor még a szövetségi kormány által kínált 40 százalékot is soknak találta, és 30 százalékban maximalizálná az általuk elfogadható adókulcsot. Ez a szakértők szerint nem jelenti, hogy a tárgyalási folyamatok megszakadnának, mivel a 2007-ben elkezdődött egyezkedéseknek nem szabtak határidőt, ráadásul a 2012-ben közel 20 millió euró értékben értékesített a kontinens Indiába borokat. Így továbbra is mindkét fél a közös nevezőre jutásban érdekelt.